UV LED’ler Coronavirüsü Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

UV ışığı, piyasada bulunan çok çeşitli tıbbi ve tıbbi olmayan ürünlerle dezenfeksiyonda yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm dünyanın korona virüs salgınına karşı savaştığı dönemde, virüs öldürücü UV ışıkları sağlayan LED’ler, enfeksiyonu önlemek için pratik bir çözüm olabilir.

UV ışığı mikrop öldürücüdür çünkü nükleik asitleri yok ederek ve kısa dalga boyuyla DNA’larını bozarak mikroorganizmaları etkisiz hale getirir. Ek olarak oksijen, dezenfeksiyon için ozon oluşturmak üzere UV ışığından enerji emebilir.

Mevcut anlayışa göre, 200-280 nm dalga boyuna sahip UV ışığı mikrop öldürücüdür. Farklı mikroorganizmalar için UV ışığının etkisi değişiklik gösterir. Günümüzde LED teknolojisindeki gelişmiş ayarlanabilir LED’ler ile belirli dalga boylarına sahip UV ışığı sağlanabiliyor. Arttırılmış güç ve ayarlanabilir dalga boylarına sahip UV LED tabanlı uygulamaların, tıbbi kullanım için yeni nesil dezenfeksiyon ürünleri olması bekleniyor.

UV mikrop öldürücü ışınlamanın etkisi ortamın sıcaklığına ve nemine göre değişiklik gösterebiliyor. UV ışığına maruz kalma için önerilen süre en az 30 dakikadır. Belirli mesafede UV ışınlarının 5 dakika içerisinde mikroorganizmaları etkisiz hale getirdiği deneysel çalışmalar da mevcuttur. (Gersan firması tarafından Yedi tepe Üniversitesi’ne yaptırılan etkinlik deney raporu için tıklayınız)

Yeni korona virüs, SARS ve MERS virüsü ile aynı, bir tür pozitif yönlü tek sarmallı RNV virüsüdür. SARS COVİD üzerine yapılan araştırmalarda, bu tür virüslerin ısı radyasyonuna ve UVC ışığına duyarlı olduğunu ve 90 μW / cm2’den daha güçlü UVC ışınına maruz kaldığında etkisinin azaldığı görüldü. Bu nedenle UVC ışınları, korona virüs (2019-nCov) ve ilerleyen zamanlarda gelişecek yeni tip virüslere karşı tüm dünyada insanoğlunun virüslere karşı kullanacağı bir silah olarak görülmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir